Zieleń zajmuje całkiem sporo miejsca na kole kolorów. Powoduje to, że tak naprawdę każdy typ kolorystyczny znajdzie dla siebie ten idealny odcień (tylko trzeba go odpowiednio poszukać). W dzisiejszym odcinku chciałabym się zająć właśnie tym kolorem. Zielenią. Trochę ją przeskanować i może dzięki temu będzie Ci łatwiej odszukać te swoje idealne odcienie zieleni?
Nagrałam na ten temat krótki filmik ale jeśli wolisz czytać to poniżej znajduje się jego transkrypcja.
ZNACZENIE ZIELENI
Zieleń, generalnie jako kolor, jest wyciszający, uspokajający, rozluźniający. No bo co nas tak nie uspokoi jak właśnie taki cudowny spacer w pogodny dzień po zielonym parku. Kiedy patrzymy na zielony – wzrok nam się nie męczy. Dlatego tak często jest zalecany, kiedy siedzimy długo przy komputerze czy telewizorze, żeby raz na jakiś czas zrobić sobie przerwę, spojrzeć przez okno na zieloną i piękną naturę i wtedy ten nasz wzrok się trochę uspokaja.
Też jest tak, że w zielonym sprawiamy wrażenie troskliwych, opiekuńczych i pewnych siebie. Myślę więc, że warto zwrócić uwagę na ten kolor i trochę go włączyć do naszych stylizacji.
ODCIENIE ZIELENI
Zieleń powstaje nam z dwóch kolorów. Z żółtego i niebieskiego. Jeśli połączymy te kolory jeden do jednego to powstanie nam ten najczyściejszy i najprawdziwszy odcień zieleni. Te zielenie będą zarezerwowane dla typów czystych. Na przykład może to być jadeit albo szmaragd.
Jeśli do tej zieleni dolejeny trochę szarej farbki to wtedy ten kolor trochę zabrudzimy. Dzięki temu powstaną odcienie zieleni, które będą przeznaczone dla osób o zgaszonym typie urody. Tu możemy wyróżnić na przykład zieleń wojskową, zgniłą czy też zieleń mchu.
Możemy więc wyróżnić zarówno czyste jak i zgaszone odcienie zieleni.
Z kolei jeśli do tej 100% zieleni dodamy jeszcze żółtej farbki, to będziemy ten odcień coraz bardziej ocieplać. Będzie on coraz mocniej wpadał w żółte odcienie, będzie też stosunkowo jaśniejszy (chociaż tu akurat możemy jeszcze też manerworwać “dolewaniem” białej farbki czy wody, natomiast teraz skupmy się na dolewaniu żółtego). W tym momencie te odcienie zieleni będą przeznaczone dla osób o ciepłym typie urody. Mamy tu na przykład zieleń oliwkową, wiosenną czy lipową.
Jeśli do tego 100% odcienia zieleni będziemy dolewać farbki niebieskiej to ten kolor będzie nam się schładzał. W związku z tym będzie nam się on robił coraz bardziej niebieski, bo będziemy na kole kolorów zbliżać się coraz mocniej do niebieskiej rodziny. Tu możemy wyróżnić takie odcienie zieleni jak grynszpan, nefryt czy też morski. To będą odcienie przeznaczone dla osób o chłodnym typie urody (a przynajmniej one będą się najlepiej prezentowały w tych kolorach).
Jeśli do tych wszystkich odcieni zieleni (zarówno chłodniejszych jak i cieplejszych) zaczniemy dolewać białej farbki (albo zaczniemy rozcieńczać wodą) to będą nam powstawały jaśniejsze odcienie tego koloru. Czyli to będą odcienie zieleni przeznaczone dla jasnych typów kolorystycznych (dla osób z jasnymi włosami, jasną oprawą oczu, jasnym pigmentem ust, jasną karnacją). Tu świetnie się sprawdzą odcienie zieleni takie jak: jabłkowa, seledyn czy pistacja.
No i w drugą stronę. Jeśli będziemy dodawać trochę czarnej farbki to będą nam powstawały ciemniejsze odcienie (zarówno te takie na poziomie prawie czarnym jak i nieco jaśniejsze, ale mimo wszystko będą to bardzo ciemne odcienie zieleni). Możemy tu wyróżnić na przykład zieleń sosnową, leśną czy też butelkową.
ODCIENIE ZIELENI – PODSUMOWANIE
Więc tak jak widzisz. Zieleń to niekoniecznie jest tylko ta trawiasta (tak jak często uważamy. Jeśli zielony- to tylko ten najbradziej intensywny odcień). Nie, nie, nie. Mamy zarówno tą wiosenną zieleń, żywą, ciepłą i soczystą ale z drugiej strony mamy tą jesienną, ciemną, zgniłą i poszarzałą. Mamy zielenie jaśniejsze, ciemniejsze, cieplejsze, chłodniejsze. Absolutnie cały zakres.
Jeśli zatem dotychczas wydawało Ci się, że nie lubisz zieleni i źle w niej wyglądasz to zastanów się jakie zielenie testowałaś? Może warto byłoby spojrzeć na te inne odcienie zieleni? Daj się zaskoczyć!
Jeśli jednak wciąż masz problem z dobraniem tego koloru do swojej urody i swoich stylizacji, oczywiście zapraszam, zgłoś się. Umówimy się na spotkanie. Ja bardzo chętnie dobiorę Ci tą idealną zieleń do Twojego typu urody.