Biel jaka jest, każdy widzi. Ale czy na pewno dla każdego jest ona odpowiednia? Czy powinno się zwracać uwagę na jej odcienie? Czy ona w ogóle ma jakieś odcienie?
Nagrałam na ten temat krótki filmik ale jeśli wolisz czytać to poniżej znajduje się jego transkrypcja.
….i wtedy wchodzę ja. Cała na biało.
Pewnie zastanawiasz się po co my o nije w ogóle będziemy rozmawiać? Przecież biel to biel. Każdy ją ma w szafie (ba! Każdy POWINIEN JĄ MIEĆ W SZAFIE!). No więc o co chodzi?
Trochę tak jest i trochę się tu z Tobą zgodzę. Faktycznie biel to biel i w tym kolorze nie mamy zbyt dużego pola do manweru, acz kolwiek są faktycznie takie odcienie, na które bardziej lub mniej powinnyśmy zwracać uwagę w zależności od tego jakim typem kolorystycznym jesteśmy.
Dla kogo jaki odcień?
Przykładowo, taka czysta biel, “sztywna”, podbita błękitem, “wykrochmalona” koszula, to jest to taki odcień, który nie pasuje zbyt wielu typom (a w zasadzie to tylko typom czystym).
Do tego jakby jeszcze założyły takie skórzane czarne spodnie Pomalowały na mocną czerwień usta…mmmmm….oj tak. To jest to! I powiem Ci, że tylko i wyłącznie typy czyste w takim looku wyglądają naprawdę wyśmienicie.
Z kolei, na przykład typy zgaszone, zdecydowanie powinny się wystrzegać takiej czystej i agresywnej bieli. Tutaj lepiej się sprawdzi koszula śmietankowa, kremowa, “miękka” z naturalnego, miękkiego materiału. Zdecydowanie ta czysta, podbita błękitem koszula nie sprawdzi się u tych typów.
No a co z typami ciemnymi? No bo zauważ, że jeśli typy ciemnie powinny w zasadzie chodzić w czerni, granacie, bakłażanie, brązach no to ta biel będzie dość niekorzystnie na nich wyglądała (szczególnie przy ich twarzy). Więc w tym przypadku typy ciemne powinny wybierać tą taką nieco zażółconą jak kość słoniowa, czy lekko poszarzałą jak biel ołowiana. Nie jest ona tak “agresywna” i nie jest taka zbyt “oczywista”. Będzie można mimo wszystko nią rozjaśniać stylizacje, a nie będzie to tak bardzo agresywne, przeszkadzające i nie będzie ona miała tak złego wpływu na cerę i twarz osoby o ciemnym typie urody.
Jak łączyć biel?
Zwróć też uwagę na łączenie bieli z innymi kolorami. Takie bardzo kontrastowe połączenia typu biały z czarnym, nie zawsze się u każdego sprawdza. Tak jak już wspominałam przy wpisie o szarości, że jeśli się okazuje, że nie możesz nosić czerni i nie mozesz nosić za bardzo ciemnych kolorów to tym bardziej nie łącz bieli z czernią. Połącz ją z błękitem bo będzie on mimo wszystko jaśniejszy i delikatniejszy. Możesz ją połączyć z jaśniejszym fioletem czy szarością. To będzie lepszy wybór niż łączenie jej tylko z czernią.
To najbardziej kontrastowe połączenie biały-czarny – zarezerwowany jest dla typów czystych. Mają oni takie “jaskrawe” oczy i bardzo widoczne, czyste białko oka więc ten kontrast mamy już w samym oku więc to połączenie jest takie “podkręcające” ich urodę.
Tak że zwróć uwagę jak łączysz ten kolor z innymi kolorami i zastanów się może czy nie warto wprowadzić jakichś zmian w swojej szafie?